“EUROPEJSKIE CENTRUM PALEONTOLOGII:
BADANIA NAUKOWE, EDUKACJA,
OCHRONA I ZACHOWANIE PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ”
Europejskie centrum badań i edukacji z zakresu paleontologii/paleobiologii zostało powołane jako swoiste rozszerzenie działalności istniejącego już, ekspozycyjnego pawilonu paleontologicznego w Krasiejowie koło Opola, gdzie zostało odkryte sławne stanowisko skamieniałości późnego triasu – głównie kręgowców. Nie mniej ważne są liczne odkrywki poźnokredowe (turon-koniak) zlokalizowane w samym Opolu i okolicach, gdzie występują przede wszystkim skamieniałości morskich zwierząt bezkręgowych, chociaż szczątki kręgowców i roślin są również notowane. Niedaleko Opola znajdują się odsłonięcia osadów dolnego i środkowego triasu (ret i wapień muszlowy) bogate w skamieniałości kręgowców i bezkręgowców. I w końcu, mniej liczne, ale nie mniej ważne są wystąpienia skał jurajskich i karbońskich. Liczba stanowisk, ich różnorodność oraz łatwy dostęp sprawiają, że Opolszczyzna jest doskonałym regionem do prowadzenia badań naukowych i edukacji z zakresu paleontologii i historii Ziemi.
Europejskie Centrum Paleontologii (ECP) powinno stać się ośrodkiem naukowym, edukacyjnym i konferencyjnym istotnym nie tylko dla Uniwersytetu Opolskiego i jego partnerów, lecz także całego regionu. Centrum to ma umożliwić kolekcjonowanie, preparację, przechowywanie i studiowanie skamieniałości oraz ich ekspozycję w planowanym muzeum. Międzynarodowy charakter Centrum ma ułatwiać pozyskiwanie funduszy na badania naukowe.
Poniżej zamieszczone są podstawowe informacje o ECP. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi, komentarze i pomysły dotyczące funkcjonowania tej instytucji.
CELE
“Nauka jest wynikiem współpracy.”
Celem funkcjonowania ECP jest pełne wykorzystanie potencjału paleontologicznych zasobów regionu opolskiego i wzmocnienie współpracy międzynarodowej w zakresie paleontologii. Cel ten będzie realizowany poprzez działalność naukową, edukacyjną, komercyjną i promocyjną, prowadzoną we współpracy z partnerami krajowymi i zagranicznymi.
- Działalność naukowa będzie obejmować organizację i koordynację zintegrowanych, interdyscyplinarnych badań paleontologicznych, prowadzonych przez zespoły międzynarodowe.
- Działalność edukacyjna będzie obejmować:
- zakres akademicki (kształcenie studentów polskich i zagranicznych na poziomie licencjackim, magisterskim i doktorskim, w języku polskim i angielskim),
- zakres powszechny (pozostałe formy edukacji skierowane do innych grup ludzi, z Polski i zagranicy).
- Działalność komercyjna będzie polegać na sprzedaży wytworzonych dóbr materialnych i niematerialnych, usługach edukacyjnych i laboratoryjnych, oraz innych formach pozyskiwania środków finansowych.
- Działalność promocyjna będzie polegać na upowszechnianiu informacji o ECP, UO, Partnerach i regionie opolskim we wszelkich formach.