Aktualności 2024
Nowy artykuł o histologii Ozimek volans dr Doroty Konietzko-Meier
Krasiejów od dawna sławny jest z wielu odkryć paleontologicznych. Ozimek volans jest jednym z najbardziej tajemniczych przedstawicieli późnotriasowej fauny z Krasiejowa. Jego pozycja w drzewie rodowym (filogenetycznym) jest jednak niejasna. Na podstawie wydłużenia kręgów szyjnych jest on najprawdopodobniej blisko spokrewniony z rodziną Tanystrophoidae. Jednak jego wydłużone kończyny i proponowane zdolności szybowania sprawiają, że ozimek jest bardziej podobny do pterozaurów.
Czytaj dalej
Badanie histologiczne nad kościami długimi ozimka, które ukazało się na łamach międzynarodowego czasopisma Palaeontology, miało na celu ustalić czy wydłużone kończyny wykazują histologiczne adaptacje do latania.
Rys. 1: Kość udowa Ozimek volans. Warto zwrócić uwagę na niesamowitą długość kości w porównaniu do jej średnicy.
Udokumentowano, że zwierzę to rosło w bardzo specyficzny sposób. W obu kościach, podobnie jak u aktywnie latających gatunków, widoczna jest duża jama szpikowa i cienkie ściany. Nowością jest struktura ściany, kość zbudowana jest z tkanki blaszkowatej, z rzadko obecnymi prostymi kanałami naczyniowymi. Tkanka blaszkowata odkłada się wprawdzie bardzo wolno, przez co jest bardzo zwarta i odporna na naprężenia.
Rys. 2: Przekrój kości udowej Ozimek volans widziany pod mikroskopem. Warto zwrócić uwagę na dużą jamę szpikową i cienkie ściany kory kości.
Kończyny ozimka, na poziomie histologicznym, są bardziej podobne do kości małych nietoperzy, ze zwartą strukturą, niskim lub umiarkowanym unaczynieniem i powolną przebudową, niż do ptaków i pterozaurów z silnie unaczynionymi tkanką o splocie włóknisto-blaszkowatym. Prawdopodobnie nietoperze, podobnie jak ozimek, rosły zbyt wolno, by uformować kość typowo dla latających przedstawicieli, ale zwarta, słabo unaczyniona kora kości mogła być dobrze przystosowana do przenoszenia dużych obciążeń przy jednoczesnym ograniczeniu masy. W takim przypadku dobrze uporządkowane włókna kolagenowe w kolejnych blaszkach wydają się być kluczową adaptacją do lepszego rozkładu naprężenia generowanego podczas szybowania.
Dane artykułu:
Konietzko-Meier, D., Teschner, E.M., Tańczuk, A. and Sander, P.M. (2024), I believe I can fly… New implications for the mode of life and palaeoecology of the Late Triassic Ozimek volans based on its unique long bone histology. Palaeontology, 67: e12715. Doi: https://doi.org/10.1111/pala.12715
Artystyczna rekonstrukcja Ozimek volans autorstwa Aliny Winkler.
Nominacja do tytułu Osobowość Roku 2023 dla dr Elżbiety Teschner i dr Mateusza Antczaka
Doctor Opoliensis dla dr Elżbiety Teschner
Nowy doktor zespołu badawczego ECP
25 głosów na tak, zero przeciw i zero wstrzymujących się, tak zagłosowała rada naukowa UO w sprawie nadania Panu Dawidowi Mazurkowi stopnia naukowego doktora. Gratulacje dla Pana Doktora!!!
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. Dawida Mazurka
Dnia 25 stycznia 2024 roku o godzinie 12.00 w Auli A w budynku Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Oleskiej 48 w Opolu odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pana mgr. Dawida Mazurka.
Tytuł rozprawy doktorskiej:
Fauna kredy opolskiej: paleoekologia i paleobiogeografia
Promotor:
dr hab. Elena Yazykova, prof. UO
Streszczenie rozprawy i recenzje dostępne są na stronie internetowej Rady Naukowej Uniwersytetu Opolskiego: http://awanse.uni.opole.pl
Z rozprawą doktorską można zapoznać się w czytelni Biblioteki Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Medycznych UO przy ulicy Oleskiej 48 w Opolu.