Kiedy miasto było morzem

Czy wiesz, że w Opolu było morze? A czy wtedy było Opole? Właśnie nie! 90 milionów lat temu nie było Wieży Piastowskiej czy Wzgórza Uniwersyteckiego. Było wielkie, ciepłe morze tętniące nieistniejącym już życiem. To był zupełnie inny świat.

Niniejsza monografia w sposób merytorycznie prawidłowy, a jednocześnie dostępny dla każdego, niezależnie od wykształcenia czy wieku, przedstawia historię geologiczną Opola i jego bogactwo paleontologiczne. „Multidostępność” wydawnictwa jest możliwa poprzez zróżnicowanie sposobu przekazu informacji w poszczególnych rozdziałach. Każdy rozdział zawiera odnośniki do innych źródeł w postaci kodów QR, aby czytelnik chcący pogłębić swoją wiedzę˛ na dany temat mógł szybko dotrzeć do odpowiednich źródeł. Temu również służy wykaz literatury uzupełniającej umieszczony na końcu każdego rozdziału monografii. Odbiorca ma możliwość przeczytać o najróżniejszych organizmach wymarłych, które zasiedlały obszar obecnego Opola miliony lat temu, w czasach, kiedy było tu morze. Może zobaczyć zarówno drukowane zdjęcia kamieniołomów i okazów, jak i autorskie rysunki rekonstrukcji wymarłych zwierząt i środowisk, w których te zwierzęta istniały.

 

 

W październiku 2022 premierę miało poprawione III wydanie z nową okładką

Praca adresowana jest do wszystkich osób zainteresowanych dziejami Ziemi w ogóle oraz historią Opola i województwa opolskiego szczególnie. Będzie ciekawą lekturą dla krajoznawców i przewodników turystycznych oraz dzieci kochających dinozaury, a także ich rodziców. Nadaje się do rodzinnego czytania. Jest również dobrym wsparciem dla studentów kierunków biologicznych, ochrony środowiska, historycznych, pedagogicznych i innych, ponieważ warto znać historię przeszłości, aby nie stracić przyszłości.

A wkrótce nowe wydanie z rozszerzoną treścią i w większym formacie!

Materiały dodatkowe:

Panorama kamieniołomu Odra II

Skamieniałości 3D

Aby prawidłowo wyświetlić modele należy pobrać pliki na dysk twardy i otwórzyć w programie Adobe Acrobat.

Amonit – Lewesiceras peramplum

Ząb plezjozaura – Trinocomerium

Ząb plezjozaura