Noc Biologów UO

Jak co roku Uniwersytet Opolski bierze udział w „Nocy Biologów”, ogólnopolskiej akcji promującej naukę. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem zajęć, w którym nie brakuje atrakcji paleontologicznych!

Nagrody Starosty Opolskiego Magnolia Powiatu 2019

Jedną z laureatek nagrody została pani Sylwia Widawska, przedstawicielka naszego partnera, Stowarzyszenia Miłośników Krasiejowa. Osoba, dzięki której ciągłe istnieje i rozwija się pierwsza paleontologiczna wystawa na Opolszczyźnie, znajdująca się w starej szkole w Krasiejowie. Gratulujemy i dziękujemy za stałą współprace!

Więcej na temat:

nto

UO nominowany do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019

Uniwersytet Opolski uzyskał nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju za rok 2019 w kategorii „Studia przyszłości”, za realizację projektu  „Paleobiologia. Umiędzynarodowienie specjalności magisterskiej na kierunku studiów Biologia w Samodzielnej Katedrze Biosystematyki Wydziału Przyrodniczo – Technicznego Uniwersytetu Opolskiego”.

„Wulkan choć wygasły ale wciąż żywy”

Z mitami dotyczącymi najwyższego wzniesienia w środkowej Opolszczyźnie rozprawił się dr hab. Adam Bodzioch, profesor Uniwersytetu Opolskiego, który wskazał na błędne  traktowanie wzgórza…

„Znakomity finisz naszego doktoranta”

Nasz doktorant, Kamil Gruntmejer, opublikował ostatni artykuł składający się na jego doktorat. Gratulujemy Kamilowi, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury:

Cranial suture biomechanics in Metoposaurus krasiejowensis
(Temnospondyli, Stereospondyli) from the upper Triassic
of Poland

Kamil Gruntmejer 1,2*, Dorota Konietzko-Meier 1,3, Jordi Marcé-Nogué 4,5,
Adam Bodzioch 1 & Josep Fortuny 5

1 Institute of Biology, Laboratory of Palaeobiology, University of Opole, Opole, Poland; 2 European Centre of Palaeontology, University of Opole, Opole, Poland; 3 Institute of Geoscience, University of Bonn, Bonn, Germany; 4 Centrum für Naturkunde, University of Hamburg, Hamburg, Germany; 5 Institut Català de Paleontologia Miquel Crusafont, ICTA-ICP Building, Cerdanyola del Vallès, Spain
*Corresponding author

„Małe skamieniałości ale wielkie odkrycie”

Nasz zespół ma zaszczyt pochwalenia się nowymi, ekscytującymi odkryciami, które miały miejsce na stanowisku dokumentacyjnym w Krasiejowie. Serdecznie zapraszamy do lektury:

PRELIMINARY REPORT ON THE MICROVERTEBRATE
FAUNAL REMAINS FROM THE LATE TRIASSIC LOCALITY
AT KRASIEJÓW, SW POLAND

Jakub Kowalski 1, 2 *, Adam Bodzioch 1, 2, Piotr A. Janecki 1, 2,
Maciej R. Ruciński 3 & Mateusz Antczak 4

1 Opole University, Department of Biosystematics, Laboratory of Palaeobiology, Oleska 22, 45-052 Opole, Poland;
e-mails: kahless@interia.pl; abodzioch@uni.opole.pl; piotr.janecki89@gmail.com 2 Opole University, European Centre of Palaeontology, Oleska 48, 45-052 Opole, Poland 3 Faculdade de Ciências e Tecnologia, Universidade Nova de Lisboa, 2829-516 Caparica, Portugal;
e-mail: rusiskimaciej@gmail.com 4 Independent researcher, Poznań, Poland; e-mail: antczakml@gmail.com
*Corresponding author

ŚLĄSKIE DINOZAURY (NIE TYLKO) Z KRASIEJOWA

VI Sesja Krasiejowska już za nami, zapraszamy do zapoznania się z materiałami oraz galerią umieszczoną na Facebooku:

ŚLĄSKIE DINOZAURY (NIE TYLKO) Z KRASIEJOWA

Zapraszamy do zapoznania się z programem szóstej sesji popularnonaukowej poświęconej późnotriasowym kręgowcom regionu śląskiego.

Wykład otwarty

27.04.2019 – sala 08 (Mrowisko, UO) – wykład otwarty!!! Zapraszamy wszystkich na wykład otwarty w ramach programu Palaeobiology in English. Tym razem mamy gościa z Rosij (Permski Państwowy Uniwersytet). Dr Konstantin Ryabinin przedstawi bardzo ciekawy referat na temat koncepcji Smart Museum: Bridging Internet of Things and Paleontology: Current Benefits and Future Prospects. Zapraszamy wszystkich chętnych w sobotę 27 kwietnia do sali 08 w Mrowisku na godzinę 9. Tych co wezmą ze sobą laptopy czeka sesja praktyczna, ale lepiej się do niej przygotować 🙂
Tu znajda Państwo instrukcje:

Rekrutacja

Wszystkich, którzy marzyli i wciąż marzą o badaniach nad światem przeszłości, ale do tej pory nie mieli takiej możliwości , zapraszamy na studia magisterskie w języku angielskim – Biologia w zakresie Palaeobiology. Jedynym warunkiem jest licencjat, może być z biologii, geologii, historii lub z innej dziedziny. Więcej informacji:

ŚLĄSKIE DINOZAURY (NIE TYLKO) Z KRASIEJOWA

Z inicjatywy prof. dr hab. Grzegorza Rackiego (Uniwersytet Śląski), zapraszamy do udziału w szóstej sesji popularnonaukowej poświęconej późnotriasowym kręgowcom regionu śląskiego, w szerokim kontekście paleobiologicznym i geologicznym, która odbędzie się w dniu 15 czerwca bieżącego roku w Krasiejowie.

„Z silezaurem i mamutem przez pradzieje Śląska”

ECP in Gliwice. Great Museum in Gliwice (Muzeum w Gliwicach), great program „Z silezaurem i mamutem przez pradzieje Śląska” and great lecture from our Klaudia Kardynał. She was our student. We are very proud of her!