Aktualności 2020

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją naszej studentki

A late Permian ichthyofauna from the Zechstein Basin,
Lithuanian–Latvian Region

Darja Dankina1
· Andrej Spiridonov1 · Ģirts Stinkulis2 · Esther Manzanares3 · Sigitas Radzevičius1

© Universidad Complutense de Madrid 2020

Abstract
The late Permian was a transformative time, which ended with one of the most significant extinction events in Earth’s history. Fish assemblages are a major component of marine food webs. The macroevolution and biogeographic patterns of late Permian fish are currently insufficiently known. In this contribution, a late Permian ichthyofauna from the Kūmas quarry (southern Latvia) is described for the first time. The studied late Permian Latvian assemblage consisted of isolated chondrichthyan teeth putatively associated to ? Helodus sp., ? Acrodus sp., ? Omanoselache sp. and euselachian-type dermal denticles as well as many actinopterygian scales, numerous teeth and multiple unidentifiable microremains. This ichthyo-faunal assemblage is very similar to the contemporaneous Lopingian complex of the Naujoji Akmenė formation from the Karpėnai quarry (northern Lithuania), despite the fact that the Kūmas assemblage is more diverse and abundant, in terms of fossil remains. The differences in the abundance of microremains could possibly be explained by a fresh water influx into the north-eastern Zechstein Basin margin, which probably reduced the salinity of the sea water. The new data enable a better understanding of the poorly known late Permian fish diversity from the north–eastern part of the basin.

Telemost poświęcony paleontologii

„Uniwersytecka ” sobota uczniów z PSP w Dębiu

Kolejny   sobotni  wyjazd  uczniów działających w kołach  turystycznym i geograficznym  Publicznej Szkoły Podstawowej w Dębiu miał miejsce 25 stycznia. Tym razem naszym celem było wysłuchanie  wykładu  prof. UO , dr hab. Eleny Jagt-Yazykovej  pracującej na co dzień w Instytucie Biologii Uniwersytetu Opolskiego. Pani  paleontolog zaprezentowała nam wielkie katastrofy w dziejach geologicznych Ziemi. W bardzo interesującej  i dynamicznej prezentacji pokazała  najważniejsze wielkie wymierania w przeszłości,   wskazała ich  przyczyny i skutki  oraz uświadomiła nam w poglądowy sposób, że nasz świat jest na krawędzi kolejnej, tym razem ekologicznej katastrofy. Wszystkich poruszyły zdjęcia zwierząt oceanicznych zaplątanych  w sieci lub  liny, często z wnętrznościami  wypełnionymi plastikowymi opakowaniami oraz góry śmieci pływających  w  Pacyfiku.  Po tej  poglądowej  lekcji  prof. Jagt-Yazykova  zwiedziła z nami Muzeum Uniwersyteckie z geologiczną wystawą opolskich skamieniałości wraz z drugim pod względem wielkości amonitem oraz największą czaszką cyklotozaura odkrytymi w naszym regionie.  Zaprowadziła nas też  do Kaplicy św. Wojciecha i …. kazała patrzeć na podłogę, aby  wypatrzyć  unikatowe  stromatoporoidy – szcżątki  pradawnych  gąbek  widoczne  w  wyszlifowanej kamiennej podłodze. Dziękujemy serdecznie Pani  Profesor  za poświęcony nam sobotni czas i poruszenie naszych ekologicznych sumień.

Sylwia Widawska , Monika  Adamczyk- Galus – opiekunki grupy.